poutní kostel Navštívení Panny Marie (U Studánky)

Kliknutím mapku aktivujete
O místu:

Ve Vítězné se nalézá jedno z poutních míst Trutnovska, kam kdysi mířila procesí, setkávali se tam lidé od Dvora Králové nad Labem až po Žacléř. Příběh poutního místa U Studánky začíná v létě roku 1848, kdy jedna slepá žena, na základě opakujícího se snu, tvrdila, že se na místě nachází zázračný pramen. Pramen našli a jeho voda jí prý skutečně vrátila zrak.  Příběh a zpráva o vyléčené ženě se hned roznesla a lidé začínali k místu přicházet. Pramen byl proměněn ve studnu se stříškou a o deset let později tam zřejmě stála kaple Božského Srdce Páně.
V roce 1893 byl ve svahu nad studnou vybudován kostel Navštívení Panny Marie. Novorománský kostel je ze žlutavého pískovce a jeho vnitřní výzdoby se tehdy ujal kocléřovský malíř. Kostel i s jeho širokým pískovcovým schodištěm se stal dominantou celého poutního místa. Zároveň byla zabudována křížová cesta se čtrnácti zastaveními zobrazenými na litinových deskách, doplněná kaplí Getsemany a kaplí Božího hrobu.  
V roce 1990 byl v poutním kostele znovu vysvěcen zvon. Poté proběhlo několik oprav. První pouť po 47 letech vykonali poutníci k patronátní slavnosti 5. 7. 1992 na svátek Navštívení Panny Marie. Sešlo se několik set poutníků z Čech, Německa a Rakouska. Od té doby bylo toto místo znovu probuzeno a nyní slouží společně Čechům i Němcům. Ačkoliv byl svátek Navštívení Panny Marie II. Vatikánským koncilem přeložen z 2. července na 31. 5., hlavní pouť se i nadále koná dle původního data, tedy 1. neděli v červenci.
V roce 2017 doplnilo křížovou cestu odpočinkové zastavení. Pět dřevěných žeber, které směrují vzhůru k obloze, symbolizují pět prstů lidské ruky. Jen člověk pak rozhoduje, zda jeho ruka bude tvořit nebo bořit.
Kostel se nachází v borových lesích na trase z Kocléřova směrem do Hájemství u osady Nové Domy.

Nejbližší události v místě (rozmezí od 25.5. do 4.6.2024)

Den Čas Druh intence
sobota
25.5.
16:00 Mše svatá

  

Místo uskutečnění

N 50°29.51715', E 15°47.09098'

Sdílejte info